Cleolinda Jones (cleolinda) wrote,
Cleolinda Jones
cleolinda

 • Mood:

Hall of Shame

As promised, a list of sites/blogs/journals that have stolen, misappropriated, or reposted my work (without permission). You want off the list? Take my work down. Also, please do not go flame or harass these people. Current offenders:

http://irin.revsaxon.org/archives/000750.html: "DISCLAIMER: Harry Potter and all these other characters belong to JK and im just borrowing them because I'm bored. Oh yeah and Warner Bros owns the PoA." Neglects to mention that s/he didn't write "HP&POA in Fifteen Minutes," either.

http://tokee.webzdarma.cz/troy.txt: I have no idea, only that it's "Troy in Fifteen Minutes" translated into a foreign language. At least, I think it is. Seems to be linked from this page. Can anyone read this?

"Bibroni" jsou fantastická zvířata, pittbulové mezi tarentolami. Mám je sotva týden a jsem nadšená. Nemůžu si nějak pomoct, existují gekoni pestrých barev a bizardních tvarů (Goniosauři, Uroplati, Rhacodactylové) a já si pořídím tarentoly. Ze by to byl osud:-))? A skupinka se pohodlně vejde do jediného kokosu. Co to říkám.. do PŮLKY kokosu. V noci pískají a dupou, přes den jsou ochotni poslouchat Beatles. Zachvíli už budou umět pískat "Long Tall Sally". A nebo by za mě mohli jít složit všechny ty zkoušky.. Jsou tak skvělý a akční, že by to určitě zvládli i na stýpko. Tři na jednoho určitě, heh. To mi připomíná, na čemže jsem to byla naposledy v kině: TROY. Pokud jste četli Iliadu a viděli zároveň film, určitě vás pobaví parodie.

HECTOR: VYPUSŤTE ZÁPALNÉ ŠÍPY!
ZÁPALNÉ ŠÍPY: *pokrývají pobřeží*
HECTOR: VYPUSŤTĚ OBŘÍ ZÁPALNÉ KOTOUČE!
OBŘÍ ZÁPALNÉ KOTOUČE: *rolují dolů z kopce*
ŘEKOVÉ: OBŘÍ ZÁPALNÉ KOTOUČE! UTÍKEJTE!!

Psal mi Honza Přerost, že mu spadl kus zdi, došel tmel, utekl potkan a z obřího mnohametrového potosu mu vyrobil něco na způsob Jarního salátu (pravda, máme konec května). Totiž, ten salát vyrobil potkan Honzovi, ne Honza potkanovi. Potkan už přeřadil do třídy Aves, budiž mu země lehká. Ale to zabíhám do detailů. Honza se stěhuje, kdo ho znáte a kdo ho máte rádi, napište mu něco povzbudivého. Možná to bude potřebovat;o)


Seen any other instances? Let me know in the comments.

Subscribe

 • Ow

  As I just said on Twitter, I keep forgetting that chronic health issues are chronic and that I can't just wait them out. "Oh, I feel like shit…

 • This is simply to say

  that I am having a REALLY hard time concentrating, despite having an Outline of Update Posts to work from. (Refer to previous entry.) So I'm still…

 • 2016: Everything Happens So Much

  HELLO. The thing for me is that time flies really quickly. I look up and three months have passed; I look down and three more are gone. I did sort…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 4 comments